Pomagam i wpłacam

Blanka, fanka Minionków. Rozprawi się z białaczką niczym Angry Birds

26 czerwca 2019

Blanka mieszka w Bielawie. Ma 10 lat i w planach w planach wejście na Wielką Sowę. Najpierw jednak musi pokonać ostrą białaczkę limfoblastyczną i przejść przeszczep szpiku. A w międzyczasie nauczyć się języka angielskiego.

Blanka Bartkowiak kocha zwierzęta i chce im pomagać. W domu czeka na nią świnka morska i pies. Pako jest mieszańcem. Dużym. Ma 7 lat, czyli niewiele mniej od Blanki. Świetnie się dogadują, chociaż Pako jest za silny na samodzielne spacery ze swoją panią.

Farby, kredki, flamastry. Blanka to także młoda artystka. Próbuje wszystkich technik plastycznych, ale jej zainteresowania sięgają dalej. Śpiewa i tańczy. Możecie ją zobaczyć i polubić na Tik Toku!

Blanka Bartkowiak

Fanka Krainy Lodu (szczególnie Elzy) uwielbia też świnkę Peppę i myszkę Minnie. A w tym zestawieniu absolutnie nie może zabraknąć Minionków. I oczywiście wojowniczych ptaków z Angry Birds. Oraz… astronomii.

Trzy dni, które wszystko zmieniły

Jak Blanka trafiła do Przylądka? Sprawy potoczyły się tak błyskawicznie, że rodzina nie zdążyła nawet złapać oddechu, a wszystko wydarzyło się w ciągu zaledwie trzech dni w marcu tego roku.

– Nie było żadnych objawów. Niczego niepokojącego. Pewnego dnia Blankę zaczęła boleć noga. Podejrzewaliśmy nawet, że troszeczkę udaje, żeby nie iść do szkoły – opowiada pani Marta, mama Blank. – Babcią zabrała Blankę do przychodni w Bielawie. Tam lekarz zrobił prześwietlenie i na tym by się skończyło, gdyby nie babcia. To ona poprosiła jeszcze o skierowanie Blanki na morfologię.

Stanowczość babci okazała się kluczowa. Gdyby nie to, Blanka najprawdopodobniej byłaby leczona na właśnie nóżkę. Tymczasem na morfologii od razu wyszło, co się dzieje naprawdę. W wynikach pojawiła się tak duża liczba leukocytów, że nie było wątpliwości. Blanka natychmiast dostała skierowanie do Przylądka Nadziei.

Białaczka limfoblastyczna i agresywna chemia

Blanka Bartkowiak

Tutaj kolejne badania. Już bardzo szczegółowe i precyzyjne. I diagnoza: ostra postać białaczki limfoblastycznej. Z zajętym układem nerwowym. Czwarte stadium.

– Na początku Blanka leczona była sterydami. Potem chemia. Ale kiedy pojawiła się ostateczna diagnoza i informacja o czwartym stadium nowotworu, lekarze zdecydowali się na bardziej radykalne działania – opowiada pani Marta. – Włączyli Blance intensywną, bardzo agresywną chemię.

Blanka znosi ją bardzo dzielnie, jak przystało na fankę Angry Birds i Minionków. Chwali się nawet, że nie boi się punkcji. Więcej! Blanka ją lubi, czym zadziwia wszystkich pracowników Przylądka! I z każdym dniem jest coraz lepiej.

Kiedy rozmawiamy, mama Blanki właśnie dowiedziała się, że córka kwalifikuje się do przeszczepu. Do badań na zgodność szykują się oboje rodzice i malutka siostra. Jednak już teraz wiadomo prawie na pewno, że Blanka będzie miała dawcę z banku dawców szpiku.

Gotowanie i angielski. To się przyda!

To jednak najwcześniej za trzy miesiące, kiedy chemia pokona komórki nowotworowe i Blanka będzie w tak zwanej remisji. Obie z mamą liczą na to, że ten czas szybko im minie. Ostatnio udało im się wyjść na przepustkę. W domu aż czasu brakuje, tyle jest do zrobienia.

Blanka BartkowiakZa to w Przylądku Blanka najbardziej lubi sensoplastykę i zajęcia gotowania w Przylądkowej Kuchni pani Kasi. Ostatnio zrobiła przepyszne lody. Najlepsze na takie upały!

Koleżanki i koledzy ze szkoły czekają na powrót Blanki. Na razie dziewczynka uczy się w przylądkowej szkole i właśnie skończyła czwartą klasę. W piątej, przynajmniej na początku, będzie miała nauczanie indywidualne. Mama już złożyła wniosek.

A w międzyczasie Blanka zamierza się pilnie uczyć angielskiego. Będzie jej potrzebny, bo jak tylko wyzdrowieje, pojedzie z całą rodziną do Irlandii. To plany na najbliższą przyszłość, jednak o największym marzeniu na świecie Blanka nie chce opowiadać. Mówi, że to tajemnica. Ale wszyscy życzymy, żeby jak najszybciej się spełniło.

 

Pomóż dzieciom chorym na raka!

Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” Ślężna 114s/1, 53-111 Wrocław

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

25zł

Wpłacam

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam