Pomagam i wpłacam

Wielkie otwarcie Sali Doświadczania Świata w Białymstoku

17 lutego 2024

15 lutego, w Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa, w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku została otwarta Sala Doświadczania Świata. To niezwykłe narzędzie do wielozmysłowej terapii dzieci – nowoczesne pomieszczenie, wypełnione dźwiękami, kolorami i technologią, pozwala na pełne zaangażowanie, ale także na relaks i eksplorację, zgodnie z wytycznymi terapii Snoezelen.

 

Terapia Snoezelen to doskonałe narzędzie wspomagające rozwój dzieci – tych z niepełnosprawnościami, nadpobudliwością, lękami, ale także tych, którymi opiekuje się Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, czyli dotkniętych różnymi nowotworami. W czasie leczenia, które bywa trudne dla psychiki dziecka, indywidualnie dobrane zajęcia w Sali Doświadczania Świata stwarzają niezwykłą okazję do pobudzania zmysłów i oderwania małego pacjenta od szpitalnej rzeczywistości.

 

Doświadczanie świata w Białymstoku

Nowa Sala Doświadczania Świata w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, otwarta przez nas przy współpracy z Fundacją “Pomóż Im”, jak również dzięki funduszom przekazanym przez firmę SIXT Polska, zostanie wyposażona w nowoczesne sprzęty i urządzenia, które zapewniają pełną gamę stymulacji wzrokowej, słuchowej i dotykowej, dają niezwykłe pole do eksploracji i sprawią, że mali pacjenci będą mogli swobodnie, pod okiem terapeuty, oddać się doświadczaniu ich.

Młodzi pacjenci, którzy w szpitalach takich jak ten w Białymstoku, przebywają często bardzo długo, nawet kilka-kilkanaście miesięcy, są odcięci od świata zewnętrznego. Brak kontaktu z bodźcami utrudnia rozwój, trudniej jest o aktywność fizyczną, swobodę zabaw i relacje z rówieśnikami. W świecie dorosłych dziecko musi podporządkować się sztywnym zasadom, nie ma też możliwości decydowania o bardzo wielu kwestiach, czasem nawet tak błahych jak wstanie z łóżka.

W Sali Doświadczania Świata nasi pacjenci dostaną z powrotem swoją autonomię, a przy tym będą mogli rozwijać swoje zmysły, poznać świat, z którym mają utrudniony kontakt czy spróbować nowych metod terapii – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Muszyńska-Rosłan z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.Taka Sala ma wielki potencjał i cieszymy się, że leczące się u nas dzieci będą mogły z niej korzystać pod okiem wykwalifikowanych terapeutów.

 

Czas na wielkie otwarcie

Sala Doświadczania Świata w UDSK w Białymstoku została uroczyście otwarta 15 lutego 2024 roku. Po przecięciu wstęgi i odsłonięciu symbolicznej tabliczki pamiątkowej można było ją zwiedzić i poznać jej możliwości. Od tego momentu mogli już z niej korzystać pierwsi pacjenci – dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi w białostockim szpitalu.

Otwarcie Sali było połączone z tradycyjnymi w białostockiej klinice obchodami 15 lutego. Tego dnia wolontariusze zebrali od młodych pacjentów spisane na kartkach życzenia. Po otwarciu Sali i uroczystym pochodzie, którego celem jest sąsiadujący z kliniką plac zabaw, rodzice, wolontariusze i zaproszeni goście wypuścili ku niebu balony z przywiązanymi do nich marzeniami dzieci.

 

Im więcej Sal, tym lepiej!

To już kolejna Sala Doświadczania Świata, jaka powstała przy współudziale Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” na oddziale onkologicznym. Pierwszą otworzyliśmy w Klinice Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu, otworzyliśmy także podobne w klinikach w Poznaniu, Bydgoszczy i Warszawie. Teraz dołączyła do nich ta w Białymstoku, będąca jednocześnie zwieńczeniem wielomiesięcznego projektu realizowanego przy współpracy z firmą SIXT Polska. To głównie dzięki jej zaangażowaniu i dofinansowaniu było możliwe otwarcie aż czterech z tych Sal – w ramach obchodów rocznicy swojego istnienia w Polsce SIXT przeprowadził charytatywną aukcję. Dochód z licytacji pomógł w wyposażeniu tych nowoczesnych narzędzi terapeutycznych. 

Firma SIXT priorytetowo traktuje społeczną odpowiedzialność biznesu, koncentrując się na pomocy dzieciom. Przez wiele lat realizujemy tę strategię poprzez inicjatywy Grupy Sixt oraz Fundacji Regine Sixt Drying Little Tears. Dzięki środkom zebranym podczas SIXT Poland Charity Project, aukcji charytatywnej, w której uczestniczyli nasi Klienci i Partnerzy, powstała już kolejna Sala Doświadczania Świata. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do poprawy jakości życia oraz leczenia dzieci, czego z całego serca życzymy – mówi Katarzyna Hajkowicz, Członek Zarządu SIXT Polska.

Jednym z głównych celów Fundacji jest zapewnienie dobrostanu najmłodszym pacjentom – wsparcie partnerów biznesowych, którzy pomagają finansować doskonale wyposażone, nowoczesne Sale Doświadczania Świata pozwala nam na stosowanie terapii Snoezelen w coraz większej liczbie placówek.

Współpraca biznesu i fundacji to doskonałe uzupełnienie rozwiązań systemowych. Ważną częścią leczenia nowotworów u dzieci jest również wsparcie psychologiczne, terapeutyczne i pedagogiczne, które możemy zapewnić dzięki naszym Partnerom. – dodaje Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. – Wieloletnia współpraca z firmą SIXT Polska jest doskonałym tego przykładem. Rozpoczęła się od wolontariatu pracowników, którzy przewozili dzieci chore onkologicznie z Ukrainy do ośrodków w Polsce i trwa od tamtego czasu. Jak widać, ze znakomitymi efektami dla naszych Podopiecznych.

Fundacja “Pomóż Im”, której historia, podobnie jak nasza, sięga 1991 roku, również działa na rzecz poprawy dobrostanu najmłodszych pacjentów leczonych onkologicznie, skupiając się na obszarze Polski północno-wschodniej. Logicznym kierunkiem była zatem współpraca pomiędzy fundacjami i wspólne prace nad otwarciem Sali Doświadczania Świata – dla dobra dzieci.

 

Jak przebiega terapia Snoezelen?

Terapia Snoezelen intensywnie rozwija się od lat 80. – jednocześnie jest więc stosunkowo nową metodą, ale stoją za nią również lata praktyki i doświadczeń pacjentów i terapeutów. Powstała w Holandii, skąd szybko przeniosła się na resztę świata, pojawiając się głównie w centrach rehabilitacji, hospicjach i szpitalach. Pomaga ona poszerzyć doświadczenia i ułatwia przystosowanie się do nowych wrażeń, które dla niektórych dzieci mogą być niepokojące w realnym środowisku – takich, jak niespodziewane dźwięki, jasne światła czy nietypowe smaki i zapachy.

Terapia Snoezelen jest nadzorowana przez wykwalifikowanego pedagoga, który jednak nie narzuca ani tempa, ani doświadczeń. To pacjent – dziecko – sam wybiera to, z czym czuje się komfortowo i poznaje bodźce w taki sposób, jaki mu najbardziej odpowiada. Najważniejszą zasadą takich sesji terapeutycznych jest “Nic nie muszę – wszystko mogę”. Każda sesja jest też wysoce indywidualna i dopasowana do tego, co najbardziej jest dziecku potrzebne.

Efekty terapii Snoezelen są widoczne gołym okiem – dzieci stają się aktywniejsze, zapominają o trudach codzienności i wyzwaniach związanych z leczeniem, które przechodzą. Poprawia się ich koordynacja, stają się bardziej otwarte i radosne. Sala daje możliwość zapewnienia im indywidualnie dobranej stymulacji: jedno dziecko poczuje się najlepiej w ciepłym świetle i przy dźwiękach oceanu, inne będzie wolało półmrok i ulubioną muzykę. Największym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Pozostałe aktualności

22 maja 2024

Pomóż nam uzbierać 150 000 tysięcy na leczenie Nadii!

Nadia jest po dwóch przeszczepach szpiku. Pierwszy przeszczep szpiku niestety się nie przyjął. Po drugim Nadia zmaga się z graftem skórnym i groźnym wirusem. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy, żeby organizm Nadii znów nie odrzucił przeszczepu.

13 maja 2024

Trwają zapisy na XVII Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży

Trwają zapisy na XVII Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, które już 8 czerwca odbędą się na Stadionie Lekkoatletycznym we Wrocławiu.

1 kwietnia 2024

Rekordowe wsparcie dla naszych Podopiecznych

107 biegaczy pobiegło dla nas w tegorocznym Półmaratonie Warszawskim i Biegu na Piątkę. To nie tylko rekord, jeśli chodzi o liczbę biegaczy, lecz również rekordowa kwota wspacia, która wyniosła ponad 83 tysiące złotych!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!