Klinika na europejskim poziomie


Klinika na europejskim poziomie

 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs na projekt architektoniczny nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii I Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Wygrała go pracownia architektoniczna Hoppe Sommer Plannungs ze Stuttgartu.

Nowy, pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 13 tys. m², powstanie na terenie wielkości 1,36 Ha, należącym do Akademii Medycznej. Będzie połączony łącznikiem z już istniejącymi obiektami AM.

wid4 Klinika na europejskim poziomie

W podziemiu znajdować się będzie parking z miejscami parkingowymi dla ok. 90 aut. Nadziemne kondygnacje zbudowane zostaną na planie litery E. Do wejścia głównego będzie prowadził wewnętrzny dziedziniec, na którym zasadzone zostaną drzewa i krzewy.

Znajdzie się tam również fontanna i plac zabaw dla dzieci. Wszystko po to, aby już otoczenie miało przyjazny i optymistyczny charakter. Zaprojektowana bryła budynku nie jest przytłaczająca, ma jasną elewację z pastelowymi motywami. Efekt lekkości dają także przeszklone łączniki z miejscami do zabaw dla dzieci oraz oszklony taras na pierwszym piętrze, pomiędzy dwoma skrzydłami budynku.

wid1(1) Klinika na europejskim poziomie

Według planów architektonicznych, na parterze umiejscowione będą: izba przyjęć, pomieszczenia techniczne, kawiarenka  oraz 25 pokoi dwuosobowych wraz z całym zapleczem sanitarnym dla rodziców dzieci spoza Wrocławia.

Na piętrach ulokowane zostaną oddziały: wzmożonej opieki medycznej, onkologiczno-hematologiczne oraz  laboratoria, szpital dzienny, rehabilitacyjny, przychodnia kliniczna, pomieszczenia USG i blok naukowy. Na ostatnim piętrze znajdzie się oddział przeszczepowy i poprzeszczepowy. Wszystkie sale w nowej klinice będą jedno- lub dwułóżkowe.

Na oddziale wzmożonej opieki medycznej będzie także możliwość rozstawienia dodatkowych łóżek dla rodziców.

wid3 Klinika na europejskim poziomie

Architekci poświęcili również sporo uwagi  funkcjonalności budynku. Jak już wspomnieliśmy, zostanie on połączony 80-metrowym, przyziemnym łącznikiem z istniejącym już gmachem Akademii Medycznej. Umożliwi to pacjentom Kliniki korzystanie z istniejącej tam infrastruktury medycznej. 

wid2 Klinika na europejskim poziomie

Wejście dla pacjentów i odwiedzających znajdować się będzie od strony ul. Spiskiej. Podjazd dla karetek i pacjentów nieporuszających się samodzielnie znajdzie się natomiast od strony wschodniej, tuż przy głównym pionie komunikacyjnym nowej kliniki.

Nowa klinika będzie mogła przyjąć równocześnie  67 małych pacjentów.