Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie


Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie

W sobotę, 2 czerwca na Stadionie Olimpijskim Akademii Wychowania Fizycznego blisko setka młodych sportowców stanęła w szranki w licznych dyscyplinach. Nie były to jednak zwykłe zawody; każde z dzieci, rywalizujących na boisku, miało doświadczenia z chorobami nowotworowymi.

Onkoigrzyska 6 Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie

 

Jednak zarówno one jak i ich rodzice na kilka sobotnich godzin zapomniało o chorobie i w całości oddało się radosnej rywalizacji w duchu sportowej przyjaźni.

V Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, w których brali udział pacjenci wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM oraz dzieci z praskiej Kliniki Hematologii i Onkologii, rozpoczął zwyczajowo uroczysty przemarsz Orkiestry Śląskiego Okręgu Wojskowego. Następnie, zgodnie z tradycją, wszystkie dzieci wzięły udział w przemarszu pod maszt, gdzie nastąpiło wciągnięcie flagi olimpijskiej. W tym roku małym sportowcom pomagały siatkarki Impel Gwardii Wrocław oraz legenda WKS – Janusz Sybis. Po wciągnięciu flagi nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego, a zebranych na stadionie gości powitali m.in. kierująca wrocławską kliniką prof. Alicja Chybicka oraz Dziekan Wydziału Fizjoterapii AWF prof. Marek Woźniewski, życząc wszystkim doskonałej zabawy i podkreślając, że wszystkie dzieci tak naprawdę są już zwycięzcami, a wynik punktowy to już drugorzędna sprawa. Aby żaden z małych sportowców nie ucierpiał z powodu kontuzji, przed przystąpieniem do zawodów siatkarki przeprowadziły profesjonalną rozgrzewkę.

Onkoigrzyska 1 Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie

Onkoigrzyska 5 Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie

Po części oficjalnej nadszedł czas na próbę sił w konkurencjach lekkoatletycznych. Mali zawodnicy startowali w kilku kategoriach wiekowych, uczestnicząc m.in. w biegu na 60 m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową.  Następnie uczestnicy mogli sprawdzić poziom swojej sprawności w grach zespołowych, tenisie stołowym oraz badmintonie. Dla zapalonych pływaków zorganizowano też zawody na basenie, a dla fanów piłki nożnej– rozgrywki futbolowe.  Dodatkową atrakcją był też towarzyski mecz Polska – Czechy, który zakończył się wynikiem 2:1 dla drużyny z Polski. W tym czasie każdy mógł zjeść ciepły posiłek, przygotowany przez żołnierskich kucharzy oraz ochłonąć przed uroczystą dekoracją zwycięzców. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale, a każdy, biorący udział w zawodach mógł liczyć na pamiątkowy dyplom, upominek oraz zdjęcie z autografami siatkarek Impel Gwardii Wrocław, które wraz z trenerami asystowały również przy uroczystym zdjęciu flagi na koniec Onkoigrzysk.

Onkoigrzyska 3 Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie

Onkoigrzyska 2 Na Onkoigrzyskach spisaliśmy się świetnie

Imprezie sportowej towarzyszyły także liczne atrakcje: dmuchane zamki, pokazy AIKIDO, Capoeiry oraz tradycyjnego tańca irlandzkiego, a także różnorakie gry i zabawy na powietrzu.

Onkoigrzyska organizowane są od pięciu lat z inicjatywy Akademii Wychowania Fizycznego i przy współudziale wrocławskiej Kliniki onkologicznej oraz fundacji ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Ich celem jest obalenie stereotypowego przekonania o szkodliwości wysiłku fizycznego w procesie leczenia osób chorych na nowotwory. Dla dzieci natomiast jest to doskonała okazja do utwierdzenia się w przekonaniu, że ich życie nie musi różnić się wiele od aktywności osób zdrowych.