Pomagam i wpłacam

Przylądek Nadziei od 5 lat leczy dzieci walczące z rakiem

23 listopada 2020

Dwa lata ciężkiej pracy, ponad 100 mln złotych i zaangażowanie całej Polski. Tyle było trzeba, aby 5 lat temu powstała najnowocześniejsza klinika onkologiczna w kraju. Dziś dwa tysiące dzieci rocznie może walczyć z nowotworem w unikatowym miejscu, gdzie w parze idą nie tylko nowatorskie terapie, ale także wsparcie psychologiczne i zabawa.

Początki Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu sięgają 1973 roku, kiedy w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu powstał Oddział Hematologii przy ul. Wrońskiego 13. Przez kolejne lata oddział zmieniał swój status i szyld. We wrześniu 1989 roku Klinika przeniosła się z ul. Wrońskiego do wyremontowanego wówczas budynku przy ul. Bujwida 44 we Wrocławiu, w którym przed wojną mieściła się Królewska Klinika Neurologiczna (jej kierownikiem był Alois Alzheimer).

Tam w 1994 roku powstał trzyłóżkowy Oddział Transplantacji, który w latach 1999-2000 powiększył się o kolejne 9 stanowisk, stając się największym oddziałem pediatrycznym w kraju i jednym z większych w Europie (wykonującym do 79 transplantacji rocznie). W 1999 roku wykonano tu pierwszy w Polsce zakończony sukcesem przeszczep haploidentyczny u dziecka z wrodzonym niedoborem odporności SCID po selekcji pozytywnej komórek CD34+, a w roku 2000 przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego. W 2002 roku szyld ośrodka zmieniono na Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Możliwości leczenia były coraz większe i lepsze, ale małych pacjentów leczono w coraz gorszych warunkach. Z biegiem lat ze ścian w budynku szpitala odpadał tynk, stara winda często się zacinała, a na sufitach stale pojawiał się grzyb. Dzieci spędzały długie miesiące w warunkach, które zagrażały ich życiu, dlatego z inicjatywy Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” ruszyły prace nad powstaniem nowego szpitala – Przylądka Nadziei.

W styczniu 2010 roku podpisano umowę o współpracy przy realizacji inwestycji między przedstawicielami Fundacji, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a inicjatywa budowy Przylądka Nadziei zjednoczyła tysiące ludzi w całej Polsce. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową przeprowadziła największą w całym kraju społeczną akcję zbierania środków na rzecz nowej kliniki.

Dzięki temu udało się zgromadzić pierwsze 10 mln zł. Fundacja zorganizowała też kampanie społeczne, zachęcające do wsparcia nowej kliniki i dzieci, które będą się w niej leczyć. Z funduszy Unii Europejskiej na budowę Przylądka udało się pozyskać 85 mln złotych dotacji, a dodatkowo do inwestycji Ministerstwo Zdrowia dołożyło kolejne 15 mln zł. W czerwcu 2013 roku ruszyła budowa Przylądka Nadziei.

To, co parę lat temu było tylko marzeniem 23 listopada 2015 roku stało się faktem.

Nowa klinika vs. stara klinika

– Pięć lat minęło, jak jeden dzień. Wciąż pamiętam tę niebywałą radość z przeprowadzki. Cieszyliśmy się z niej wszyscy. Personel, rodzice, pacjenci. W starej siedzibie kliniki przy ul. Bujwida wiele rzeczy już nie funkcjonowało. Trzeba było łatać ściany i instalacje, bywało że sufit spadał dziecku do łóżka, albo zrywał się balkon. No i jeszcze ta lokalizacja… Na przeciwko cmentarza… – wspomina prof. Alicja Chybicka, szefowa Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Pięć lat temu wyrwaliśmy się do raju. Tak właśnie wszyscy się czuliśmy!

– Dziś klinika mieści się w przestronnym, nowoczesnym i przyjaznym pacjentom budynku, a pracownicy mają do dyspozycji wyposażenie medyczne, które spełnia najwyższe standardy europejskie. Dzięki temu mogą wdrażać najnowocześniejsze metody leczenia – mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Wyleczalność ostrych białaczek limfoblastycznych i chłoniaków nieziarniczych w ośrodku wynosi 80 procent, a chłoniaków ziarniczych – 98 procent.

Dzisiaj Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” jest jedyną specjalistyczną placówką na Dolnym Śląsku, która rocznie otacza opieką 2 tysiące dzieci z chorobami nowotworowymi i układu krwiotwórczego z całej Polski. Do ich leczenia wykorzystuje się najnowocześniejsze metody i sprzęt. Zespół kliniki przeprowadził tu m.in. pionierski przeszczep komórek hematopoetycznych w chorobach metabolicznych, a ośrodek jako jedyny w Polsce uzyskał akredytację na leczenie chorych na ciężką białaczkę limfoblastyczną nowoczesną terapią CAR-T, która umożliwia przeprogramowywanie komórek pacjenta. W Przylądku Nadziei przeprowadza się ponad połowę wszystkich operacji transplantacji szpiku dokonywanych na terenie kraju.

Dziś przy ul. Borowskiej 213 znajdują się następujące jednostki:

  • Oddział Kliniczny Pediatrii i Onkologii Dla Dzieci
  • Oddział Kliniczny Immunologii, Przeszczepiania Szpiku i Terapii Genowej
  • Oddział Kliniczny Onkologii I Hematologii Dziecięcej z Pododdziałem Wzmożonego Nadzoru
  • Bank Komórek Krwiotwórczych
  • Pracownia Cytogenetyki Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej
  • Poradnia Przykliniczna Onkologiczna dla Dzieci
  • Poradnia Przykliniczna Hematologiczna dla Dzieci
  • Poradnia Przykliniczna Transplantologii dla Dzieci
  • Poradnia Przykliniczna Skaz Krwotocznych u Dzieci

5 lat Przylądka Nadziei, Gabrysia

– Klinika jest też miejscem, w którym podejmowane są innowacyjne i przełomowe działania medyczne – podkreśla prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego. – W ubiegłym roku ośrodek pozytywnie przeszedł proces certyfikacji, dzięki któremu, jako jedyny ośrodek medyczny w Polsce, może stosować terapię genową CAR-T u pacjentów pediatrycznych, chorujących na oporną lub nawrotową ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL). Docelowo chcielibyśmy produkować własne komórki CAR-T i wierzymy, że za kilka lat będzie to możliwe.

W klinice od początku jej istnienia do chwili obecnej wykonano: 1568 przeszczepów, w tym: 1105 allogenicznych i 463 autologicznych. W samym Przylądku Nadziei od 23.11.2015 r. do chwili obecnej wykonano: 406 przeszczepów, w tym: 307 allogenicznych i 99 autologicznych. Klinika zajmuje I miejsce w Polsce i III w Europie w rankingu liczby przeszczepów szpiku wykonanych u dzieci.

– W nowej siedzibie, w Przylądku Nadziei, czekało nas wiele zmian. Zmienił się system pracy, ale przede wszystkim warunki. Wspaniałe, nowoczesne wyposażenie kliniki, meble i hotel dla rodziców, uruchomienie Kliniki Mentalnej, czyli jedynego w swoim rodzaju opieki psychologicznej dla małych pacjentów i ich rodzin. Jeśli chodzi o warunki, wyprzedziliśmy większość podobnych klinik w całej Europie! – podkreśla prof. Alicja Chybicka. – To wszystko ma też swój udział w rosnącej skuteczności leczenia nowotworów u dzieci. Te pięć ostatnich lat to bardzo dobre lata dla naszych przylądkowych dzieci również pod tym względem. I to pomimo tego, że ten obecny, covidowy rok dał się również nam mocno we znaki. Cały nasz 200-osobowy zespół, kierowany przez prof. Bernardę Kazanowską i prof. Krzysztofa Kałwaka zdaje egzamin na szóstkę! Jestem dumna, że mogę stać na jego czele.

Zobacz życzenia od Ignasia:

Otwarcie tej najnowocześniejszej w Polsce kliniki przyniosło Fundacji kolejne wyzwania. Fundacja realizuje teraz w Przylądku Nadziei wielki, unikatowy w skali kraju projekt Kliniki Mentalnej. Skupieni wokół niego specjaliści z dziedziny psychologii oraz znakomici pedagodzy wspierają małych pacjentów i ich rodziców w walce o zdrowie i życie. W żadnym polskim szpitalu nie było dotychczas tak kompleksowej opieki psychologicznej nad pacjentami. Fundacja wierzy, że takie profesjonalne wsparcie pozwoli dzieciom i ich rodzicom łatwiej przejść przez trudny czas walki z rakiem.

Pozostałe aktualności

25 lipca 2021

Green Tour do Przylądka Nadziei. Wyprawa rowerzystów z Orange Polska

600 kilometrów w pięć dni. Takie rowerowe wyzwanie dla dzieci z kliniki Przylądek Nadziei podjęła Drużyna Rowerowa Realizacji Inwestycji Orange. Efektem tego wyzwania jest wspaniały prezent dla naszych dzieci.

14 lipca 2021

Do Przyjaciół Przylądka dołącza HABA Polska

Do przylądkowej Drużyny Wielkich Serc dołączają kolejni Przyjaciele! Pani Joanna Lis, pan Krzysztof Przybyła i firma HABA Polska postanowili wesprzeć klinikę w realizacji bardzo ważnego zadania.

1 lipca 2021

Znów pojedziemy wirtualnymi ciężarówkami dla dzieci z Przylądka Nadziei!

Ruszamy z charytatywnymi streamami na Youtube! Zaglądajcie na kanały Pawła “Kronosa” Maliszewskiego i Sebastiana “Paina” Felisiaka. Wielki finał już 3 i 4 lipca! Zapraszamy!

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych!
Przylądek Nadziei wpłaty

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Wspieraj systematycznie

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Pomagam i wpłacam