Pomagam i wpłacam

Czy warto zaangażować się w wolontariat?

Wolontariat – czas stracony czy bezcenny? Wolontariat to niezwykła szansa zrealizowania swoich pasji i chęci pomagania innym. A gdzie można ją dostać? Na przykład w Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, która ma niezwykły sztab ludzi wokół siebie, którzy sprawiają, że dzieciakom chorym na raka czas w szpitalu mija dużo szybciej!

Kim jest wolontariusz? Definicji jest mnóstwo, ale wszystkie sprowadzają się do jednego. To osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz  organizacji pozarządowych. Centrum Wolontariatu definiuje „wolontariat” jako działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzy rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Tyle sucha definicja. A rzeczywistość? Rzeczywistość jest taka, że wolontariusze to zwykle mili, ciepli i empatyczni ludzie z niespożytą energią i ogromną chęcią pomocy innym.

Wolontariat – czy warto?

Często praca zawodowa nie pozwala realizować swoich planów i aspiracji. Bycie wolontariuszem daje taką możliwość, stanowi często bowiem odskocznię od codziennych obowiązków. A jeśli połączyć to z radością, jaką można przynieść na przykład podopiecznym fundacji, na rzecz której się pracuje, to korzyści rosną lawinowo.

Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy, który pracują w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei. Chcą, aby szpitalne mury wypełniły się dobrą energią, wzajemnym wsparciem oraz radością. Przyświeca im myśl: „Przylądek Nadziei pełen życia”.

Fundacja stworzyła wolontariat w szpitalu, który ma cały program zajęć. Wolontariusze mają bardzo dużą samodzielność i organizują mnóstwo akcji, które mają odciągnąć myśli dzieci od choroby. Wolontariusze dbają na przykład o to, aby dzień urodzin był dla małych pacjentów Przylądka Nadziei jak najradośniejszy. Dla maluchów przygotowują również zajęcia plastyczne, muzyczne, podróżnicze, taneczne, kulinarne i językowe. Często pomagają im w tym goście reprezentujący różne zawody, style życia, pasje i kultury.

Wolontariat – jakie akcje?

Jednymi z cieszących się największą popularnością zajęć w klinice onkologii dziecięcej we Wrocławiu jest „Bajkolandia”, czyli zajęcia grupowe dla małych pacjentów, podczas których wolontariuszka czyta dzieciom najpiękniejsze bajki i najsłynniejsze baśnie. Po wspólnym czytaniu odbywają się zajęcia dla dzieci związane z daną książką lub opowieścią. Trzeba mieć jednak świadomość, że wolontariat na onkologii to nie tylko duże zbiorowe akcje i inicjatywy. Najbardziej sprawdzeni wolontariusze w szpitalu pracują bezpośrednio z maluchami chorymi na raka i przychodzą do pacjentów na indywidualne spotkania. Bo wolontariat z dziećmi to również czytanie książek, granie w planszówki, wspólne rysowanie i malowanie. Wolontariusze udzielają też korepetycji dzieciom i pomagają im w nauce.

Mimo że w szpitalu – nie jest to wolontariat medyczny, choć równie ważny. Wolontariusz w szpitalu jest dla chorych dzieci szansą na dobrą zabawę, ale także na pomoc w edukacji.

Wolontariat – gdzie?

Często pada pytanie: Gdzie można odbyć wolontariat? Pierwsze skojarzenie jest zwykle takie: wolontariat to organizacje pożytku publicznego. Otóż rzeczywiście, z pracy wolontariuszy korzystać mogą między innymi organizacje pozarządowe, przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje ale też spółdzielnie socjalne teatry, galerie sztuki, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki, a nawet szkoły. Tak szeroki zakres podmiotów, które nie tylko mogą, ale i chcą korzystać z pomocy wolontariuszy sprawia, że pewnie każdy znajdzie coś dla siebie interesującego. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że możliwość realizowania swoich pasji i oczekiwań, a przy tym bezinteresowna pomoc jest jedną z najlepszych dróg do samorozwoju.

Wolontariat na Dolnym Śląsku? Proszę bardzo – w sieci po wpisaniu haseł: „wolontariat oferty” i „wolontariat ogłoszenia” można znaleźć mnóstwo propozycji. Ale z pewnością jedną z najciekawszych ma Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, którą dziś wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy gotowych do pomocy maluchom walczącym z rakiem. Organizacja bardzo dba o to, żeby wolontariusz czuł się też częścią zespołu, miał wpływ na życie organizacji. Fundacja organizuje szkolenia, warsztaty i spotkania integracyjne dla wolontariuszy, na których zawsze pyta, jakie mają potrzeby, propozycje bądź pomysły na pomoc dzieciom chorym na raka.

Chcesz dołączyć do ekipy naszych wolontariuszy?

Wypełnij wniosek